Як безпечно зняти гарне житло. Орендувати житло та не потрапити в історію не так просто, як здається. Розповідаємо, як убезпечити себе під час оренди квартири.
Де зняти квартиру подобово у Львові та як це зробити
На https://demarapart.com.ua/ можна зняти житло подобово у Львові. Все досить просто:
- Ви обираєте житло.
- Надсилаєте заявку на бронь через сайт
- Власник житла підтверджує броню, а ви вносите передоплату за проживання.
- Приїжджаєте та заселяєтеся. Власник отримає передоплату лише після вашого заселення. Це виключає можливість обману. Якщо виникнуть питання, ви завжди можете звернутися до служби підтримки DeMar Apart.
В статті:
- Як зняти гарне житло
- Які ризики є у орендованого житла
- Порада 1 – перевіряйте документи
- Порада 2 – укладайте договір оренди
- Порада 3 – перевіряйте квартиру до підписання договору
- Порада 4 — зберіть інформацію про район та сусідів
- Порада 5 – користуйтеся послугами рієлтора
Ринок оренди схожий на лотерею, завжди можна потрапити на шахрая чи нечесного орендодавця
Ринок оренди привабливий для шахраїв, тому що тут ціна обману досить висока. Обдурити можуть як орендаря, і орендодавця.
Знімаючи житло, кожен мріє знайти найкращу квартиру у своєму ціновому сегменті та зняти її з мінімальними ризиками. Якщо дотримуватись правил, то зробити це можливо.
Як зняти гарне житло
Пошук треба починати з основних агрегаторів, які пропонують широкий вибір житла, що знімається. Але до початку пошуку необхідно сформулювати, що саме ви хочете, яке житло для вас буде найкращим. У кожного своє уявлення про квартиру мрії.
Для кожного поняття привабливості свого житла. Для когось це вид на воду, для когось інфраструктура ЖК, наприклад наявність дитячих майданчиків, фітнесу, магазинів, комусь важлива транспортна доступність до місця роботи або навчання. Але є базовий параметр, який ніхто не може «відкинути» — це співвідношення «ціна-якість». Оскільки в останні місяці ринок наповнився великою кількістю гідних об’єктів, а попит знизився, то орендарі можуть дозволити собі зняти житло більше за площею за менші гроші. Орендарі стали більше вимог пред’являти до якості ремонту та оздоблення.
На ринку оренди житла, як завжди, найбільший попит мають квартири економ- та комфорт-класу, із незавищеними ставками найму, в хорошому стані, поряд із зручним транспортом. Для наймачів все важливіше стає наявність у квартирі нового ремонту (від косметичного до більш капітальних робіт). Цей попит зараз пов’язаний із подорожчанням будматеріалів.
Які ризики є у орендованого житла
Ризики оренди житла в основному пов’язані з неправильними документами та ігноруванням орендного договору
Ми звикли думати, що основні ризики під час оренди несуть власники нерухомості. Це їхнє майно можуть зіпсувати неакуратні мешканці, влаштувавши там гуртожиток чи прохідний двір. Це вони можуть мати проблеми з випискою тимчасових мешканців, яким оформили реєстрацію тощо.
Але не менше ризиків є й у тих, хто винаймає житло.
- Шахраї можуть здати квартиру декільком особам, тоді доведеться шукати нове житло та намагатись повернути аванс.
- Шахраї можуть здати житло без відома власника, тоді знову ж таки доведеться шукати нове житло і не дуже розраховувати на повернення вже виплачених грошей.
- Сусіди не завжди бувають доброчесними, життя з ними може перетворитися на пекло. Не всі можуть витримати таке сусідство до закінчення оренди. Дехто розриває договір достроково, платить неустойку та знову шукає квартиру.
- Орендодавець може передумати або в нього можуть змінитись сімейні обставини, він попросить звільнити його власність протягом короткого часу. Нічого приємного в швидкому пошуку нового житла немає, а терміновий переїзд руйнує плани.
- Орендодавець може підвищувати вартість найму щорічно чи частіше. Його бажання не завжди відповідають можливостям наймача. Може настати момент, коли доведеться з’їжджати, якщо власник квартири не змінить своїх намірів.
- Орендодавець може контролювати вас не тільки щомісяця, а й щотижня. Такі візити не завжди доречні та порушують плани мешканців.
- Мебліровка може виявитися не тією, що була до підписання договору. Наприклад, може «зникнути» частина речей чи техніки. Це, звичайно, некритично, проте відразу зіпсує ставлення до власника.
- Сантехніка та техніка може опинитися у неробочому стані. Вирішити проблему нескладно, але виникне питання з оплатою, хто платитиме за ремонт чи купівлю нового.
- Розгляд може виникнути після пожежі або затоплення, якщо квартира не була застрахована.
- Завдаток можна не повернути при переїзді, якщо квартирі було завдано шкоди. Іноді сума компенсації перевищує внесений аванс. Але не завжди «збитки» справжні.
Це основні ризики, що нерідко зустрічаються на ринку. Їх можна мінімізувати, якщо дотримуватися наших порад.
Порада 1 – перевіряйте документи
Не можна винаймати квартиру, не перевіривши на неї документи
Основні ризики можна звести до нуля, якщо перевіряти документи на квартиру до укладання угоди. Необхідно переконатися, чи все з квартирою в порядку, чи ви укладаєте договір з власником. Якщо власників кілька, то кожен має дати свою згоду на здачу. Якщо квартиру здає довірена особа, то переконайтеся, що власник справді здає житлову площу, а довіреність справжня.
Ризиків у клієнтів, які хочуть орендувати житло самостійно, достатньо. На першому місці стоять проблеми із документами на квартиру. При підписанні договору оренди необхідні документи , що підтверджують по квартирі (свідоцтво про державну реєстрацію права або витяг з реєстру), без цих документів я б не радила жодному клієнту вступати в жодний договір. Витяг є головним документом, з якого стає ясно, чи можна орендувати цю квартиру чи ні. У квартири можуть бути обтяження, вона може бути під арештом, у заставі у банку і таке інше.
На друге місце я поставила б ситуацію, де власники дружини. Тут в ідеалі подружжя має бути на підписанні договору та поставити свої підписи. У разі відсутності одного з подружжя потрібна довіреність від відсутнього на присутнього чи нотаріально завірену згоду на підписання договору, щоб уникнути ситуації, коли квартира здається, а один із подружжя і не знає про це.
Порада 2 – укладайте договір оренди
У нас досі ринок сірий оренди. Це означає, що майже всі не підписують договори. Але усні домовленості жодних гарантій нікому не дають. І тут ризикує все учасник угоди.
Лише договір оренди регламентує відносини орендодавця та орендаря. У ньому необхідно прописати як дані сторін, а й точний адресу квартири, терміни оренди, розмір орендної плати, її форма, терміни, і навіть правничий та обов’язки сторін.
Правильно укладений договір може врегулювати майже всі суперечки. Він повинен містити відповіді на запитання:
- яка саме нерухомість була здана в оренду;
- як і хто оплачує комунальні послуги, а також рахунки за світло, воду, телефон та капремонт;
- як можна розірвати договір в односторонньому порядку та за який період треба попереджати про таке рішення іншу сторону;
- які штрафи покладаються за зрив строку оплати;
- як часто можна переглядати питання про зміну орендної плати;
- як часто власник може приходити до квартири з перевіркою, щоб контролювати стан свого майна;
- як повертатиметься завдаток і що з нього може бути вираховано;
- які меблі, техніка та в якому стані здається разом із квартирою.
Порада 3 – перевіряйте квартиру до підписання договору
Разом із договором оренди необхідно скласти опис майна у орендованій квартирі
Не винаймайте квартиру за фотографіями. Завжди особисто приїжджайте на огляд та перевіряйте все, особливо роботу сантехніки та техніки. Не соромтеся відчиняти всі крани та вікна, перевіряти роботу кожної розетки.
Ретельно огляньте житлоплощу на наявність якихось дефектів, пошкоджень, проблем з роботою техніки тощо. Потрібно скласти та перевірити опис майна, що є у квартирі. Якщо якісь пошкодження меблів або техніки виявляться, це слід зазначити в описі, щоб у орендодавців надалі не було претензій. Що детальніше все буде прописано, то краще. Також бажано зробити фото- та відеозвіт у всіх кімнатах з близької відстані, особливо якщо у квартирі дорогі меблі та техніка. Це підстраховка на той випадок, якщо надалі орендар знайде якісь серйозні вади у квартирі.
Перевірте працездатність розеток, телевізора, пральної та посудомийної машин, холодильника та іншої побутової техніки. Оцініть стан труб у ванній, спробуйте різний тиск води, щоб зрозуміти, чи немає протікань, перевірте стан лічильників.
Що важливо пам’ятати – відповідальність за поломку техніки у різних випадках можуть нести і орендодавець, і орендар. Скажімо, коли телевізор виходить з ладу через закінчення терміну придатності, то змінює його наймодавець, якщо інше не зафіксовано в договорі оренди. А якщо, наприклад, пральна машина ламається через те, що орендар неправильно нею користувався (поклав надто дрібні речі, вибрав не той порошок), то відповідальність лежить тоді на останньому.
Коли орендар вже після заселення знаходить у квартирі якісь недоліки, про це треба одразу повідомити власників житлоплощі. Потім слід звернутися до опису квартири, до фото чи відео, які орендар зробив при заселенні. Якщо там не зафіксовано цього недоліку, то можна спробувати довести, що орендар не знав про цю проблему і наймодавцю варто її виправити.
Порада 4 — зберіть інформацію про район та сусідів
До підписання договору складіть про район власну думку. Прогуляйтеся по ньому в різний час, наприклад, вдень та ввечері, у будні та у вихідний. Складіть власне уявлення, наскільки зручно та безпечно жити в цьому місці, чи добре працює транспорт, чи подобається вам інфраструктура.
Дізнатися про сусідів не так просто, проте можна поговорити з мешканцями біля під’їзду, але тепер у багатоквартирних будинках мало хто один одного знає, хоча про бешкетники зазвичай відомо багатьом.
Більше інформації можна отримати на різних форумах мешканців. Навряд чи ви зустрінете точний опис життя своїх сусідів, однак зрозумієте, які саме люди живуть у будинку, як вони між собою спілкуються.
Інформацію про сусідів можна дізнатись з виписки реєстру нерухомості, яку можна замовити на будь-яку квартиру при сплаті державного мита. У документі будуть дані про квартиру та про прописаних мешканців. З нього можна дізнатися, наприклад, факт відбування терміну покарання одного з мешканців.
А можна не платити держмито, а просто поспілкуватися з дільничним та з’ясувати те, що вас хвилює.
Порада 5 – користуйтеся послугами рієлтора
Зняти квартиру без посередників можна, але треба розуміти, ризики бути ошуканими високі. Ризики зростають, якщо ви знімаєте вперше і не знаєте, що саме перевіряти та які документи запитувати.
Агентства нерухомості, що допомагають у пошуку та оренді квартир, знають шахрайські схеми. Вони відсіють неіснуючі оголошення, перевірять документи, призначать дату зустрічі та правильно складуть договір оренди. За свої послуги агенції беруть гроші, але скупий платить двічі.