Бізнес, Злочинність, Розслідування, Статті

Анатолій Шкрібляк, який з 2015 року купляв вугілля у терористів з «ЛНР», втік до Іспанії та продає елітну нерухомість

Власник великих українських ТЕЦ з 2015 року купляв вугілля у сепаратистів з «ЛНР».

У Києві власник елітної новобудови на Печерську підозрюється у співпраці з “ЛНР”

Розслідувачі отримали документи з двох кримінальних проваджень, в яких показують зв’язок компаній зі сфери теплоенергетики з ділками з “ЛНР”

У центрі Києва продають квартири в житловому комплексі Анатолія Шкрібляка – підприємця, який у 2006 році був нардепом від партії “Наша Україна”. Розслідувачі отримали документи, які свідчать про зв’язок його підконтрольних компаній з вугільними ділками з “ЛНР”.

Інформацію оприлюднено виданням “Антикор”.

У розслідування посилаються на два кримінальних провадження, фігурантами яких є компанії Шкрібляка.

Перше кримінальне провадження – №22021101110000160 – стосується купівлі вугілля з шахт “ЛНР”. Вказується, що на території окупованої області, починаючи з 2015 року, діяло підприємство “Лученергоуголь”. Це підприємство через низку транспортних компаній доставляло вугілля в енергетичні компанії Сумщини, Чернігівщини, Черкащини, Київщини, до діяльності яких, підозрюють, причетний Шкрібляк.

Колишній українській нардеп Анатолій Шкрібляк, який переховується в Іспанії, упродовж великого проміжку часу закуповував вугілля у луганських сепаратистів за корупційною схемою.

Редакція 368.media має копії ухвал про обшуки на підприємствах екснардепа. Вони видані у рамках  кримінального провадження №22021101110000160 за ч. 1 ст. 258-3 та ч. 2 ст. 258-5 КК. Справа була відкрита ще 28 липня 2021 року, але обшуки пройшли лише у цьому році. Це лише одна з майже десятка справ про корупційні схеми екснардепа. Детальніше ми писали про них у цьому матеріалі.

Ця історія починається з квітня 2015 року. Тоді на тимчасово окупованій території Луганської області (ЛНР) громадянином України Олександром Чекмарьовим  зареєстровано  ООО «Лучэнергоуголь», яке займалося видобутком та реалізацією товарної вугільної продукції.  Надалі менеджмент ТОВ «ЗФ КВ Донбас», ТОВ «НВП Лучвугледобування», ТОВ «Антрацитівська вугільна компанія» та ТОВ «ПФК Восток» передав сепаратистам у постійне користування ділянки для видобутку вугілля.  У період 2014-2021 роках основними засновниками цих підприємств виступали: Metexpo ltd, Oriposto Holdings ltd, Zondrioti Holdings ltd, Sindirouss ltd, Global Investments Partnership SA, Pevoz Enterprises ltd, ТОВ «КУА Професіонал Ессет Менеджмент».

Читайте також:  Анатолий Шкрибляк на крючке у офиса генпрокурора. Расследуются закупки угля у беларуси и россии - СМИ

Послуги з організації перевезення вугілля ТОВ «ЗФ КВ Донбас» з окупованої території Луганської області зі станцій Петровеньки, Кипуча, Збірна та Дар’ївка надавало ТОВ «Вантажна Логістична Компанія», а вантажовідправником було ТОВ «Компанія ЛТС-2006».

Видобуте та перероблене вугілля реалізовувалося на теплогенеруючі підприємства − Чернігівська ТЕЦ ТОВ «Фірма Технова», Дарницька ТЕЦ ТОВ «Євро-Реконструкція», Черкаська ТЕЦ ПрАТ «Черкаське Хімволокно» та Сумська ТЕЦ ТОВ «Сумитеплоенерго». Всі ці компанії у той час були під контролем екснардепа Анатолія Шкрібляка.

Контроль за діяльністю ТОВ «ЗФ КВ Донбас» здійснював Роман Білоусов. Слідчі встановили, що у 2012 році  між компанією Lordtower Holdings та «ЗФ КВ Донбас» укладено договір займу в іноземній валюті на 15 млн доларів під 11% річних. У 2018 та 2019 роках були укладені додаткові угоди про зменшення ставок до 0%.   Водночас, у компанії Lordtower Holdings була сформована кредиторська заборгованість перед ТОВ «Фірма Технова».

З 2018 по 2022 роки вугілля, яке видобувалося на тимчасово окупованій території України постачалося транзитом через російську федерацію, республіку Білорусь, фірми-нерезиденти (зареєстровані у Швейцарії, Польщі, Чехії та ін.) на Чернігівську ТЕЦ, Дарницьку, Сумську та Черкаську ТЕЦ.

За наявними даними, постачання вказаного вугілля здійснювалося через ТОВ «Центр Біржових Операцій», ТОВ «Нью Арк Ист», ТОВ «Центральний товарний контрагент» та ТОВ «Група УМВБ», які у свою чергу укладали зовнішньоекономічні контракти з наступними фірмами-нерезидентами: Evenor Energy SA (Швейцарія), Effective Strategy s.r.o. (Чехія), Scan Intel Logistic (Польща), Fontus AG (Швейцарія), Carbon Trading (Польша), WFI (Чехія) та ін.

Водночас, надалі для виведення коштів із закупівлі вугілля організовано схему виведення коштів в «тіньовий» сектор економіки під виглядом закупівлі товарів та послуг у підконтрольних суб’єктів господарювання по завищеним цінам з подальшим обготівкуванням коштів та їхнєм привласненням через підприємства з ознаками фіктивності. Наприклад, ТОВ «Гаур Плюс». Цю схему редакція 368.media   також розглядала у деталях.

Читайте також:  Популярные поломки и запчасти для садовой техники

І головне. У 2019 році СБУ вже відкривало кримінальне провадження № 22019270000000059 за ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 258-3, ч. 4 ст. 110-2 КК. Вже тоді слідство встановило, що вугілля, яке фактично видобувається на тимчасово окупованій території України, йде на ТЕЦ Шкрібляка. Оперативники виявили приховування слідів злочину у товарно-супровідних документах на кам’яне вугілля, де в якості відправників та виробників вугілля вказувалися реквізити наступних закордонних компанії:

ООО «Экойл Кемикл» (РБ), ООО «Новобит Инвест» (РБ), ООО «Разрез Красный Углекоп» (РФ), ООО «Разрез Кийзасский» (РФ), ООО «Желдоршахтотранс» (РБ), ООО «Распадская Угольная Компания» (РФ), ОО «Карбон Уголь» (РФ) ООО «Промугольсервис» (РФ), АО «Междуречье» (РФ), ООО «Разрез Инской» (РФ), ООО «Разрез Степановский» (РФ), ООО «Сибэненергоуголь» (РФ), ООО «ГОФ Прокопьевская» (РФ), ООО «Инвестиционная транспортная Компания», ООО «СПК Красногорский» (РФ), ООО «Энергия-НК» (РФ) , ООО «СПК Красногорский», ООО «Терра» (РБ), ООО «Разрез Красный Углекоп» (РФ), ООО «ДСК»,(РФ), ООО «Сортировочно Погрузочный Комплекс» (РФ), та ін.

Вже тоді було встановлено, що упродовж 2019-2020 років ТОВ Фірма «Технова», ТОВ «Євро–Реконструкція», ТОВ «Сумитеплоенерго», ПАТ «Черкаське Хімволокно» за рахунок операцій з придбання різноманітних послуг (з оренди техніки, ремонту обладнання та ін.) у ТОВ «Гаур плюс» сформували податковий кредит на загальну суму 144 млн гривень. Однак справу буквально поховали на етапі досудового розслідування. Все це відбувалось під керівництвом тодішнього Офісу генпрокурора.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *