Бізнес, Досьє, Здоров'я, Злочинність, Розслідування, Статті

Гранатір Желько – медичний аферист продовжує бізнес на крові українців

Про те, як хорватський аферист Гранатір Желько наживається в Україні на епідемії коронавируса, написано чимало. Як і про те, що з’явився він у сфері медичних закупівель в нашій країні, як мінімум, ще за часів прем’єрства Юлії Тимошенко.

І займався тим же, що і зараз – аферами, пов’язаними з постачанням неякісного медичного обладнання за завищеними цінами.

Детально все описувати не будемо – ця інформація доступна, та й залишимо відповідні посилання, але хоча б поверхово нагадаємо, в яких саме аферах був замішаний Гранатір Желько.

Перед тим, як почати розповідь, додамо – це далеко не всі дії хорватського бізнесмена з перекачування грошей з українського бюджету в свої кишені. Це тільки те, що стало надбанням гласності. Отже, в хронологічній послідовності.

Першим відомим злочином пана Желько став продаж 27 некондиційних реанімобілів українському МОЗу в 2007 році. Причому потім ці ж машини були перепродані міністерству з надзвичайних ситуацій за завищеною в три рази ціною. Ланцюжок подій наступна.

У листопаді 2007 року тендер із закупівлі 27 реанімаційних автомобілів для Міністерства охорони здоров’я виграло ТОВ «ІСС». Обходилися вони держбюджету в 12,3 мільйона гривень (долар, нагадаємо, був по 5 грн.). Автомобілі були оплачені і передані в держпідприємство «Укрмедпостач». Однак через рік перевірка виявила, що автомобілі не відповідають заявленим параметрам, тобто не є реанімаційними. Природно, МОЗ спробував повернути гроші, але хитрий хорват перевів всі зобов’язання з постачання машин з ТОВ «ІВС» на ТОВ «Євроспецтранс», в якому зазначені автомобілі «Рено Мастер» виявилися внесеними до статутного капіталу.

У свою чергу «Ероспецтранс» передало автомобілі на реалізацію в ТОВ «Лакшмі-Авто», яке продало їх міністерству з надзвичайних ситуацій за 21 573 000 гривен. Тобто по 799 000 гривень за штуку. Але в 2011 році влада в країні змінилася і почалися грандіозні розбірки на вищому рівні. Результатом їх стало і розтин схеми з реанімобілями. І з’ясувалося, що ТОВ «ІСС», первинний постачальник, купило їх по 242 000 гривен.

Читайте також:  Агрaрий Андрeй Вeрeвcкий. Иcтoрия уcпexa бывшeгo рeгиoнaлa и БЮТoвцa

Подробиці тут (але головне – організатор афери і власник всіх зазначених в ланцюжку фірм Гранатір Желько був спійманий в останній момент перед відльотом до Праги і загримів у СІЗО. Інкримінували йому привласнення 14 526 000 бюджетних гривень (за курсом в п’ять гривень за долар, нагадаємо) .

Але всупереч очікуванням і на відміну від свого тодішнього покровительки Юлії Тимошенко, він не сів. Справа розвалилася, а Гранатір Желько вийшов на свободу «за недоведеністю провини».

Наступна відома афера хорвата датується 2016 роком. ТОВ «Астріум» тоді продало Луганській обласній лікарні томограф за 22 490 000 гривен. Але виявилося, що апарат випущений в 2013 році, тоді як умовою покупки було «дата випуску не пізніше 2016 року». Тобто замість нового томографа продали «беушний». Причому відома ціна, за яку його купив постачальник, тобто ТОВ «Астріум», – 17 900 000 гривен. Проведіть нескладну математичну операцію і підрахуйте на скільки була «нагріта» лікарня.

Далі в біографії Гранатіра Желько знову затишшя. Тобто – в кримінальній біографії, бо його фірми все так же продовжували торгувати медобладнанням і вигравати тендери. Але все було без криміналу, принаймні – нічого не відомо про кримінальні справи щодо його структур в 2017-2019 роках.

Але тут приспіла пандемія коронавируса і паніка, яка дозволила, з одного боку, аферистам всяких мастей (згадайте хоча б маски, пошиті невідомо ким і невідомо в яких підвалах Індії і Китаю, які продавалися по шаленим цінами) продавати за спрощеними умовами і в рази завищеними цінами всіляку околомедицинских туфту, а різномастих чиновникам, відповідальним за ці закупівлі, з іншого боку, закуповувати все це фуфло за величезні гроші і пояснювати таке злодійство бюджету «турботою про здоров’я нації».

Читайте також:  Від Різдва до Йордана: як святкують народження Христа

Подробиці діянь Гранатіра Желько ви можете прочитати в матеріалі «Гранатір Желько: хорватський аферист, десятиліттями обкрадали бюджет України», а ми коротко нагадаємо, в чому була суть його чергових афер.

І знову в справі було ТОВ «Астріум». Яке продавало медобладнання державним структурам. Так, наприклад 20 липня 2020 року ТОВ «Астріум» уклала договір з інститутом імені Амосова на поставку антіографіческой системи Alphenix Core + INFX-8000V. Сума договору за цю систему і кілька витратних матеріалів до неї – 25 мільйонів гривень. Таку ж ангіографічну систему Alphenix Core + INFX-8000V від Canon Medical System фірма «Астріум» 25 травня поточного року продала комунальному некомерційному підприємству «Сєвєродонецька міська багатопрофільна лікарня». Сума контракту – 25 321 500 гривень. Для Херсонської обласної лікарні ТОВ «Астріум» систему Alphenix Core + INFX-8000V зобов’язалося поставити за суму майже в 23 мільйони гривень, вигравши тендер 28 листопада 2019 року.

Втім, подробиці тут: «Подвійний цінник на пандемії. Як хорватський аферист Желько Гранатір заробляє мільйони на українському бюджеті ».

Але для розуміння ситуації – справа в тому, що ТОВ «Інмед Укриана», теж належить Гранатір Желько, поставило точно таке ж обладнання Департаменту охорони здоров’я Дніпропетровської ОДА по 10 850 000 за штуку.

Чому така різниця? Відповідь проста – в першому випадку закупівлі оплачувалися держбюджетом, в другому – Світовим банком. І був відповідний контроль. Ось і весь секрет.

І зрозуміло, що у всіх описаних випадках – починаючи від продажу автохлама в 2017 році до антіографіческіх систем в 2019-2021-х – не обійшлося без відповідних відкатів. А раз суми обчислюються мільйонами, то і кримінальних справ немає – є чим ділитися. А якщо, раптом, такі справи і з’являються, як в 2011-му і 2016-му, то вирішити це питання обходиться просто трошки дорожче. Але знову ж таки – є з чого вирішувати.

Читайте також:  Який найкращий спосіб навчитися грати в покер?

Ну і на завершення матеріалу наведемо дані сайту youcontrol: Гранатір Желько має відношення до дев’яти суб’єктам підприємницької діяльності:

Всі вони так чи інакше пов’язані з медичною сферою. І всі вони – ТОВ «ІСС Україна», «Асоціація виробників і постачальників медичних виробів», ТОВ «Кас Інвестментс», ФОП Гранатір Желько, ТОВ «Інмед Україна», ТОВ «Астріум», ТОВ «Рафтек Груп», ТОВ «Універсал інжиніринг », ТОВ« БСТ »- є учасниками корупційних скандалів:

До того ж більшість з них – «почесні члени» санкційних списків:

І вся ця інформація знаходиться у відкритому доступі. Щоб її отримати, потрібно витратити буквально три хвилини часу. Але це абсолютно не заважає структурам Гранатіра Желько брати участь в тендерах на закупівлю медичного обладнання. І вигравати їх. Продаючи апаратуру, яка сама по собі коштує десятки мільйонів, за вдвічі-втричі завищеною ціною. Що ще само по собі було б не такою вже катастрофою, якби ця апаратура хоча б відповідала заявленим вимогам (згадайте Луганську обласну лікарню, про яку йшла мова вище).

Але ж нагадаємо – йдеться про медичне обладнання. Від якого без жодних перебільшень залежать життя і здоров’я людей. Якщо це не бізнес на крові – то що тоді?

Найсумніше, що все це не заважає аферистові і злодієві виступати в якості експерта в публічних дискусіях:

Причому подвійно сумніше, що Гранатір Желько виступить на круглому столі, організованому поважної міжнародної організацією. Причому виступати він зібрався в якості «засновника Інмед Україна». А причетність цієї фірми до численних скандалів і афер не завадила організаторам дискусії запросити на неї явного афериста.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *