Наприкінці червня співробітники УСБУ в Харківській області за «вказівкою» свого керівника провели обшук за місцем мешкання харківського адвоката за необгрунтованою ухвалою суду по іншій справі через чутки, що він адміністратор одного з Telegram-каналів та опублікував пост про ймовірну протиправну діяльність очільника УСБУ в Харківській області Романа Дудіна.
Про це Police Control Ukraine повідомило джерело у правоохоронних органах.
З чого все почалось
17 березня 2021 року в одному з Telegram-каналів, який з початку мав назву «Харьковский беспредел», а потім змінив назву, та в якому публікувались досить специфічні пости про протиправну/корупційну діяльність посадовців Харківщини та прояви криміналітету, з’являється заставка каналу з фото керівника харківської СБУ Романа Дудіна.
Роман Дудін
Заставка каналу з фото керівника харківської СБУ Романа Дудіна
18 березня 2021 року в цьому Telegram-каналі був опублікован пост про самого очільника харківської СБУ Романа Дудіна. В ньому йшлося про ймовірну протиправну діяльність керівника Управління СБУ.
За інформацією джерела у правоохоронних органах, це дуже обурило Дудіна і він надав команду будь-яким шляхом знайти адміністраторів відповідного Telegram-каналу та «покарати».
В інших подібних місцевих Telegram-каналах публікувались чутки про те, що до каналу «Харьковский беспредел» має відношення місцевий адвокат Андрій Гагун.
І, схоже, співробітники СБУ вирішили виконати вказівки свого керівника.
Одразу ж 18 березня 2021 року слідчі СУ ГУНП в Харківській області вносять відомості до ЄРДР (№ 12021220000000412) за ч. 2 ст. 361 КК України (несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), автоматизованих систем, комп’ютерних мереж чи мереж електрозв’язку). Втім, заявником у справі виступає слідчий Слобідського відділу поліції ГУНП в Харківській області Караванський Дмитро Валерійович, про якого теж публікували у цьому Telegram-каналі, але ще на початку березня.
В чому саме слідчий побачив «несанкціоноване втручання» нікому не відомо, проте «злочин» кваліфікували як «взлом комп’ютера» для того, щоб цією справою могли займатися Кіберполіція або кіберфахівці СБУ. Проте кіберфахівці СБУ одразу ж відмовилися брати участь у таких діях.
Справу розслідує слідчий СУ ГУНП в Харківський області Якименко Володимир Віталійович.
19 березня 2021 року цей же слідчий піднімає стару справу про шахрайство ПП «Лан» за ч. 2 ст. 190 КК України від 6 травня 2020 року, в якій судом було відмовлено у продовженні строків досудового розслідування, та відкриває нову справу (№ 12021220000000421) за ч. 3 ст. 190 КК України (шахрайство, вчинене у великих розмірах), в котрій адвокатське об’єднання «Полехін і партнери», засновником якого є Андій Гагун, надавало юридичні послуги ПП «Лан».
І саме по цій справі приходять з обшуком до адвоката Андрія Гагуна, бо наврядчи якийсь суддя ухвалив би клопотання про обшук через пост у месенджері за ч. 2 ст. 361 КК України.
Справа шахрайства і адвокат Гагун
Андрій Гагун – один із засновників адвокатського об’єднання «Полехін і партнери». Він також є главою депутатської фракції «ОПЗЖ» в Лозівській міськраді та колишнім прокурором. Після звільнення з прокуратури займається громадською діяльністю і є керівником ГО «Опора». У листопаді 2019 року йому підірвали авто «Toyota Camry».
- У 2019 році адвокатське об’єднання «Полехін і партнери» уклало договір з Приватним підприємством «Лан» про надання юридичних послуг.
- У березні 2020 року між ТОВ «Агросинергія» (покупець) та ПП «Лан» (постачальник) було укладено договір поставки насіння соняшника. ПП «Лан» мало поставити 400 тон соняшника загальною вартістю товару 3 520 000 грн. Підприємство поставило лише частину товару, іншу частину товару не поставило у строк нібито через карантинні заходи. Отже ПП «Лан» порушило негрошове зобов`язання.
- Так директор ПП «Лан» Бондаренко Микола Миколайович мав боргові зобов’язання перед ТОВ «Агросинергія» в розмірі понад 5 млн грн.
- 6 травня 2020 року через не виконання договірних зобов’язань та спричинені збитки ТОВ «Агросинергія» у вигляді незаконного заволодіння грошовими коштами в сумі 2 070 455 грн (є вартістю недопоставленого насіння соняшника та були передплачені ПП «Лан») поліція відкрила кримінальне провадження за ч.2 ст. 190 КК України (шахрайство), де адвокатами об’єднання надавались послуги з представництва інтересів.
У цій справі строк досудового розслідування закінчився 6 травня 2021 року, жодній особі повідомлення про підозру не вручалось та судом 11 травня 2021 року було відмовлено у продовженні строків досудового розслідування.
Окрім цього, в Господарському суді Харківської області слухався позов ТОВ «Агросинергія», яке просило суд стягнути з ПП «Лан» за неналежне виконання умов договору поставки соняшника 8 263 798,70 грн. Адвокати АО «Полехін і партнери» представляли інтереси ПП «Лан».
6 серпня 2020 року позов був задоволений не на користь ПП «Лан» та стягнуто з ПП «Лан» на користь ТОВ «Агросинергія» вищезазначені грошові кошти.
Обшуки
23 червня 2021 року слідчі СУ ГУНП в Харківський області та оперативні співробітники СБУ прийшли з обшуком за місцем мешкання адвоката Андрія Гагуна у Харкові. Також обшук проводили у його автомобілі та за місцем мешкання його родичів у м. Лозова, що на Харківщині. Окрім цього, обшук провели за місцем мешкання його охоронця.
З матеріалів справи вбачається, що з клопотанням про проведення обшуків у даній справі звернувся слідчий СУ ГУНП в Харківський області Якименко Володимир Віталійович. Той самий слідчий, який розслідує справу за ч. 2 ст. 361 КК України про несанкціоноване втручання в роботу електронних систем.
Нова справа відкрита 19 березня 2021 року і знову стосується старого договору поставки насіння соняшника на 3 520 000 грн, який був укладен між ТОВ «Агросинергія» (покупець) та ПП «Лан» (постачальник) у березні 2020 року. Але вже відкрита за ч. 3 ст. 190 КК України (шахрайство, вчинене у великих розмірах).
У розпорядженні редакції опинилась ухвала суду про обшук.
Слід відзначити, що обшуки у іншого засновника адвокатського об’єднання «Полехін і партнери» не проводили.
Обшуки проводили не кіберфахівці харківського Управління СБУ, а співробітники 1 відділу ГВ ЗНД УСБУ в Харківській області (відділ захисту національної державності – відділ «Т»), який покликаний протидіяти підриву національної державності, сепаратизму та тероризму, але чомусь займається справою шахрайства. За інформацією з Інтернету, очільником цього відділу є Олексій Дягілєв.
Олексій Дягілєв
За інформацією джерела у правоохоронних органах, під час обшуків працівники СБУ питали в Андрія Гагуна чи має він відношення до цього Telegram-каналу, а згодом співробітники цього ж відділу СБУ допитали вже по справі втручання в роботу електронних систем.
Справою про втручання в роботу електронних систем мала б займатися кіберполіція, аж ніяк не працівники відділу ДЗНД УСБУ в Харківській області. Проте, виконавці, ймовірно, підбираються з числа найбільш лояльних підрозділів.
Редакція Police Control Ukraine відправила інформаційні запити до УСБУ в Харківській області аби підтвердити участь співробітників СБУ у відповідних обшуках та слідчих діях.
Але Роман Дудін вирішив відмовити та не надати запитувану інформацію.
Так само ми відправили запити до Харківської обласної прокуратури. На жаль, там нам також не надали інформацію згідно ст. 222 КПК України, але хоча б не відмовили як в харківській СБУ.
Що вилучили і чому технічно це ніяк не доведе причетність до Telegram-каналу
Під час обшуків за місцем мешкання адвоката Андрія Гагуна вилучили дитячий планшет, мобільні телефони, sim-карти та навіть звичайний Wi-Fi роутер «TP-Link». Ніякої бухгалтерської, облікової та іншої документації, що підтверджують факт взаємодії та взаєморозрахунки між ПП «Лан», ТОВ «Агросинергія» та ТОВ «Рейл ГлобалТрейдинг» не було знайдено.
Отже, органи досудового слідства прийшли на обшук з метою знайти причетність людини до якихось Telegram-каналів і для доказу її неправомірних дій вони вирішили вилучити Wi-Fi роутер «TP-Link».
Це самий дешевий роутер, який не зберігає на собі ніяких логів та є простим маршрутизатором, який перенаправляє трафік з точки «А» в точку «Б».
Абсолютно незрозумілий сенс вилучення роутера. Очевидно, що працівники СБУ неграмотні: замість того, щоб провести оперативно-розшукові заходи по зняттю трафіку з каналу мережі на провайдера, що регламентовано чинним КПК, замість того щоб це все провести аби довести причетність людини до певного Telegram-каналу, замість того щоб це все провести професійно, замість того щоб працювати як їхні західні колеги, вони просто приходять вилучити дешевий роутер, який не несе ніякого логічного навантаження. Роутер не має всередині себе ніякої пам’яті, на якій могли б зберігатися логі. Вилучаючи Wi-Fi роутер, СБУ показує свою неграмотність. І, схоже, працівники СБУ все це робити не вміють, не знають і не хочуть.
Чи причетний Гагун
Редакція отримала коментар Андрія Гагуна. Він заявляє, що ніякого відношення до цього Telegram-каналу не має та пов’язує обшуки з минулим замахом на його вбивство.
«Ніякого відношення до Telegram-каналу не маю, вважаю, що канал створений колишніми співробітниками поліції. Обшуки проводились з метою тиску, оскільки правоохоронці області викрали речові докази з кримінального провадження, де я є потерпілим за фактом замаху на вбивство. Мною були направлені ряд скарг, бо кримінальне провадження за фактом замаху не розслідується», – повідомив адвокат Андрій Гагун.
Також він зазначив, що з приводу подробиць обшуків та допитів він не може надати коментар, адже це розголошення відомостей досудового розслідування.
Андрій Гагун
Як Дудін звільнив очільника пресцентру та втратив контроль над медіапростором Харківщини
Також наприкінці червня Дудін відправив у розпорядження СБУ (це майже звільнення) керівника пресцентру УСБУ в Харківський області, який роками працював в управлінні та за час його роботи плідна співпраця зі ЗМІ та журналістами була на високому рівні.
І ось Дудін усуває з посади за надуманими причинами керівника пресцентру, а точніше звільняє місце керівника пресцентру УСБУ в Харківський області для нікого невідомої Лілії Домашенко.
Лілія Домашенко
Раніше вона сиділа на реєстрації справ і картотеці, тобто перекладала папери зі столу на стіл. А ще раніше на реєстрації потокової документації управління. За характеристикою отриманою від діючих співробітників, Лілія «дуже гарна жінка», проте, про ії журналістський або медіа досвід нікому нічого не відомо. Отже, ймовірно, саме зовнішність та симпатіі з боку керівництва слугували основною причиною такого стрімкого зростання.
Нагадаємо, раніше дружині Дудіна подарували 1,4 мільйона гривень і вона купила автомобіль.
Також раніше повідомлялось, що керівник харківської СБУ провалив збори оперативного резерву – навчав офіцерів збирати та розбирати автомат. Та про те, що раніше Дудін заплатив за свою посаду під $200 тис. та що він людина Андрія Наумова (начальника Головного управліннявнутрішньої безпеки СБУ). Зазначалось, що гроші– це не єдина причина призначення Дудіна на посаду керівника регіонального управління, дружина Романа Дудіна – Вікторія Дудіна є родичкою дружини президента України Олени Зеленської.
Що наразі
У справі про шахрайство та втручання в електронні системи жодній особі повідомлення про підозру не вручалось.
Отже виникає досить багато питань і головне з них – обшуки адвоката «через пости Telegram» – це вже як за поребріком та як затримання засновника опозиційного білоруського Telegram-каналу «NEXTA» Романа Протасевича, чи ще ні?
Дана стаття складається з інформації, надісланої до редакції від поінформованого джерела у правоохоронних органах. Редакція НЕ може ні підтвердити, ні спростувати надані дані.
Police Control Ukraine