Здоров'я, Суспільство

Проблеми з харчуванням під час лікування раку: нудота і відсутність апетиту

Нудота і відсутність апетиту – часті проблеми під час лікування онкологічних захворювань. Попри те, що такі побічні симптоми терапії на перший погляд можуть здатися несерйозними, насправді вони завжди викликають стурбованість у лікарів.

Порушення звичного раціону харчування, зменшення необхідної кількості їжі, а як наслідок, і поживних речовин для організму призводить до того, що імунітет пацієнта послаблюється ще більше. У такому разі імунній системі не вистачає ресурсів на відновлення, стан здоров’я поступово погіршується, що безпосередньо впливає на ефективність лікування.

Втрата ваги також може призвести до ракової кахексії, яка є однією з найчастіших причин смертності серед пацієнтів з онкологічним діагнозом.

Щоб побороти ці побічні ефекти протипухлинної терапії, фахівці Лікарні ізраїльської онкології LISOD надали невелику інструкцію, яку завжди використовують пацієнти медичного закладу.

Боротьба з нудотою при лікуванні раку

Ці прості кроки допоможуть вам впоратися з нудотою, пов’язаною з лікуванням:

 • Часто полощіть рот, щоб усунути неприємний присмак.
 • Уникайте продуктів із сильним запахом або дуже теплої їжі, яка може викликати нудоту.
 • Через лікування ваші смакові рецептори можуть інакше реагувати на звичну для вас їжу. На цей період сприймайте всі продукти, як щось нове і шукайте ті, які припадуть вам до смаку.
 • Якщо симптоми не минають, запитайте свого лікаря про ліки від нудоти.

Якщо у вас щойно стався напад нудоти і блювоти:

 • Спробуйте пити невеликими ковтками рідину або смоктати шматочки льоду приблизно через годину після блювоти.
 • Також може допомогти вживання крекерів або тостів. Ці продукти є хорошим вибором для того, щоб повернути щось у шлунок, не спричиняючи розладу.
 • Використовуйте медитацію і релаксацію, щоб заспокоїти своє тіло і впоратися з відчуттям нудоти.
Читайте також:  Самоимпрессии на сайте "Медвежатник"

Підвищення апетиту 

Робіть усе можливе, щоб підтримувати поживну дієту під час і після лікування раку. Їжа – це не тільки поліпшення самопочуття. Це також важливо для вашого здоров’я і відновлення. Ми пропонуємо такі поради:

 • Зробіть атмосферу під час їжі приємнішою, використовуючи барвисте сервірування, квіти або фонову музику. Красиво розставте тарілки і, якщо можливо, прикрасьте їжу.
 • Їжте невеликими порціями часто протягом дня, а не два або три великі прийоми їжі, перекушуючи і випиваючи рідину між прийомами їжі.
 • Встановіть звичку їсти і перекушувати в один і той самий час щодня. Слухайте своє тіло і їжте те, що вам подобається. Якщо годинник каже, що час вечеряти, а вам хочеться снідати, дотримуйтесь своїх бажань.
 • Тримайте закуски під рукою. Люди схильні їсти більше, коли їжа легко доступна.
 • У періоди, коли у вас поганий апетит, спробуйте їсти прісну їжу, яка найімовірніше не викличе нудоти. Коли у вас з’явиться апетит, постарайтеся з’їсти що-небудь зі своєї улюбленої їжі, незалежно від часу доби.
 • Якщо ви не можете їсти достатньо їжі для підтримки ваги, спробуйте висококалорійні напої з високим вмістом білка, прописані лікарем.

Крім цього, існують ще три загальні правила, які допомагають пацієнтам справлятися з побічними проявами лікування раку:

 • Говоріть про ваше самопочуття. Дуже важливо, щоб пацієнт зрозумів, що нудота і відсутність апетиту – це не тимчасове явище або щось ситуативне. Це серйозний побічний симптом, про який необхідно повідомити лікаря і своїх близьких, щоб вони розуміли, що відбувається з вами.
 • Не можна здаватися. Лікування онкологічного захворювання – це складний і тривалий процес, протягом якого вам не можна здаватися і опускати руки. Щодня ви повинні продовжувати лікування, повноцінно харчуватися і знаходити джерело позитивних емоцій.
Читайте також:  5 порад для незабутньої подорожі з пухнастим другом

Шукайте варіанти. Реакція кожного організму на лікування абсолютно різна, і неможливо передбачити, як саме він себе поведе на тому чи іншому етапі терапії. Тому й не існує ідеального керівництва для подолання блювоти чи підвищення апетиту, адже для кожного дієві методи можуть відрізнятися. Поспілкуйтеся з іншими пацієнтами, дізнайтеся їхні рецепти, поговоріть із вашим лікарем, прислухайтеся до вашого тіла і ви обов’язково зрозумієте, як впоратися із ситуацією.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *