«Розумне місто» чи Kyiv Smart City — концепція інтеграції декількох інформаційних і комунікаційних технологій (ІКТ) та Інтернету речей (IoT рішення) для управління міським майном; активи міста включають, зокрема, місцеві відділи інформаційних систем, школи, бібліотеки, транспорт, лікарні, електростанції, системи водопостачання та управління відходами, правоохоронні органи та інші громадські служби. Метою створення «розумного міста» є поліпшення якості життя за допомогою технології міський інформатики для підвищення ефективності обслуговування і задоволення потреб резидентів. ІКТ дозволяють міської влади безпосередньо взаємодіяти з спільнотами і міською інфраструктурою, і стежити за тим, що відбувається в місті, як місто розвивається, і які способи дозволяють поліпшити якість життя. За рахунок використання датчиків, інтегрованих в режимі реального часу, накопичені дані від міських жителів і пристроїв обробляються і аналізуються. Зібрана інформація є ключем до вирішення проблем неефективності.
А ми зосередимо увагу на тому хто стоїть з самого початку і до сьогодні за реалізацією міських цільових програм у столиці та як групи чиновників та депутатів розривали та продовжують розривати цей проект під свої інтереси.
У березні 2014 року після презентації Юрієм Зозулею проекту Smart City, Віталій Кличко її схвалює. Після чого Юрію Назарову Юрій Зозуля запропонував перейти на державну службу і взяти участь в створенні Smart City. В подальшому була створена робоча група Kyiv Smart City під керуванням очільника Департаменту економіки та інвестицій КМДА Миколи Поворозника. І до початку 2015 року були готові до реалізації дві програми «Електронна столиця» та «Безпечна столиця», а також підготовлені документи для створення Департаменту Інформційно-комунікаційніх технолгій (ДІКТ). Юрій Зозуля фактично став наглядачем за проектом від Віталія Кличка.
Настає 2015 рік, біля ініціатив Kyiv Smart City з’являється секретар Київради Володимир Прокопів, який блокує голосування за програмами «Електронна столиця» та «Безпечна столиця» і створення департаменту ДІКТ. За позитивне голосування депутатів Київради, Прокопів просить 90% бюджетів ДІКТ віддати йому , через афілійовані компанії Олексія Окопного і Володимира Піруса. Команда Kyiv Smart City тоді поступилися і віддала Прокопіву все, і програми і ДІКТ, після чого Київрада відразу позитивно проголосувала. Так з 2016 року розпочався розпил бюджетних коштів компаніями Прокопіва, які до 2021 року намагалися освоїти 770 млн. грн.
На початку 2017 року Юрій Назаров виграє конкурс та його призначають на посаду директора ДІКТ КМДА.
В той же час «наглядаючий» за Києвом Вадим Столар контролює виділення бюджетів у місті, не тільки сам, а також через Антона Дрепіна, члена постійної комісії КМР з питань бюджету та соціально-економічного розвитку. Тому Юрій Назаров розуміючи, хто вирішує бюджетні питання, починає грати свою гру з Вадимом Столаром. Незабаром в обмін на затвердження бюджетів на ДІКТ, Столар виторговує собі близько 350 млн.грн. с цих бюджетів, на спільні з Юрієм Назаровим фірми.
Далі йде 2018 рік, у Київраді під час торгів за голосування бюджету та інших питань, вже Олександр Бродський отримує квоту освоєння 1 млрд. грн. разом з ДІКТ, на закупівлю розумного освітлення.
Наразі 2020 рік призводить до сварки Віталія Кличко з Вадимом Столаром, у результаті чого Петро Оленич стає наглядачем за ДІКТ, та з середини літа освоює 600 млн грн., під своїх з Володимиром Прокопівим підрядників. В цей час Юрія Зозулю з таємного переговорника- наглядача легалізують та переводять до складу офіціальних радників по цифрі мера Кличко.
І до чого все це призвело на сьогодні, ми з’ясували.
Негативна ситуація із заміни платіжної системи з одного монополіста ГЕРЦа (міський єдиний розрахунковий центр) на другий EasyPay, не дала ніяких результатів так, як Герц — Назарова та Столара залишився на оплаті ЖКГ, запустивши новий мобільний додаток «Комуналка». А також на даний час повністю перехоплена на «Одесу» вся база даних киян з номерами телефонів, замість Києва (КМДА). При цьому КП ГІОЦ втратив приблизно 40 млн. грн. коштів, як підприємство на 2021 рік. А як наслідок Оленич буде його дотувати з бюджету, про що говорить бюджетний запит на 2021 рік.
Критика і визнане незадоволення по переходу на додаток «Київ цифровий» з тими ж розробниками, які просто скопіювали програмний код мобільного додатка Столара та Дрепіна — Kyiv Smart City, не витримує критики користувачів, що підтверджується коментарями у facebook. В новому додатку частина сервісів відсутня, а також до бази даних користувачів є повний доступ у розробників Олександра Дудченко, який є бізнес партнером Столара та Дрепіна.
Оленич не відключив і навіть не намагався поміняти і витіснити систему «Хелсі» Столара та Дрепіна з лікарень. Це спричинило продовження меморандуму і договорів з лікарнями за 1 грн. на весь 2021 рік. А база даних по медицині залишилася знову в руках Столара і Дрепіна.
Ми бачимо що Оленич продовжує бізнес зв’язки з одним зі своїх покровителів — Столаром, Про це свідчать платежі на адресу компаній Назарова і Дрепіна — бізнес партнерів Столара.
З моменту приходу людини Оленича на ДІКТ, а саме з 05.06.2020 року, на компанії Столара — було виведено більш ніж 20,7 млн грн. Про це свідчать дані порталу spending який показує всі платежі з бюджету.
Оленич, маючи особисті близькі зв’язки з силовими відомствами, систематично виконує вказівки під їх контролем. Так заступником КП Інформатика стає Ірина Качур — дружина його друга і співробітника СБУ Іллі Качура, з якими він дружить сім’ями. Постійно здійснюється 2-х % відкати, якими покриваються махінації у земельному департаменті та ДІКТі, перенаправляючи тендера комунальних підприємств на афілійовані компанії.
Також на підтвердження корупційних дій Оленича є відмивання коштів, отриманих з незаконно (під себе і своїх друзів) проведених тендерів, через Закритий Недиверсифікований Венчурний Корпоративний Інвестиційний фонд «Інтегрум Венчурс». З початку 2018 року фонд перебував навіть у збитковій формі, а вже у 2019 році його активи поповнились на 681,7 млн. грн. і в 2020 році ще на 114 млн. грн. За проведеною перевіркою, обсяги коштів які були залиті на фонд збігаються з обсягами коштів проведених тендерів. Зокрема дуже важливо зазначити, що Фонд контролює сестра дружини Оленича — Вікторія Бісик — засновник фонду, яка на даний час віддала свої права іншій своїй зв’язковій людині, з привиду фігуруванні даного фонду в кримінальному провадженні.
На наступному слайді зазначено схеми, які реалізував і контролює зі своїми партнерами Оленич, такими як на приклад Олександр Бродський та Віктор Бєлов, з якими він опрацював 50% виділеного бюджету ДІКТу через виграшні тендери у 2020 році.
Найблільші компанії переможці у 2020 році контролюються Олександром Бродським та Віктором Беловим.
Розподіл бюджетних коштів у 2021 році виявляє корупційну схему налагоджену Оленичем, де можна побачити знову Олександра Бродського та Віктора Бєлова, які отримують замовлення на більшу частину бюджету ДІКТу.
Також вважаємо за необхідне привернути увагу до важливого скандального тендеру вже в 2021 році, що планувався та відбувається по «домовленості» зі своїм підрядником на закупівлю мережевої інфраструктури загальною сумою 173 млн. грн.
Негативний суспільний резонанс, щодо роботи програм «Електронна столиця» та «Безпечна столиця», є результатом корупційних схем розпилу бюджетних коштів, а не ставкою на професіоналізм підрядників. І як наслідок невдоволення людей провадженням новітніх технологій — велика кількість негативних коментарів, на сторінці КП ГІОЦ у facebook про непрацюючу систему Е-квиток та незручності у користуванні сервісами.
Провальне голосування на сайті «Громадський Бюджет» — безпосередньо позначається на рейтингу мера. Проект, який можна називати гордістю мера — «Відкритий бюджет» — не працює останні півроку.
Протягом грудня у минулому році, некомпетентність Оленича, унеможливила жителям столиці сплати за послуги ЖКГ, що призвело до падіння рівня оплати і як результат — неотримання виручки такими підприємствами як Київводоканал, Київтеплоенерго та іншими. Внаслідок чого в «Ощадбанку» створилися великі черги незадоволених людей.
Як ми бачимо останнім часом, так це по-перше відсутність будь-якої стратегії в плануванні і реалізації комунальних програм «Електронна столиця» та «Безпечна столиця». По-друге провалена комунікація з експертним середовищем, громадськістю. По-третє відсутність піар-підтримки діяльності ДІКТу і Комунальних підприємств. А повна не публічна діяльність призводить до великого негативу городян, що підігрівається корупційними схемами освоєння бюджетних коштів, які навіть не ховаються.
Проведенні консультації з Максимом Нефьодовим, Мінцифрой і іншими провідними IT компаніями підтверджує, що технічна політика і доцільність використання бюджетних коштів не враховується при розподілі закупівель, а проводиться в ручному режимі.
Розвиток IT Києва і виведення його на перше місце в Україні не відбувається, а рухається у напрямку знищення. Київ з «Лідера» Smart City перетворився в «смітник» та «схематоз» по відмиванню бюджетних коштів. Ринок державних закупівель лихоманить відкатами більше 20%. Як наслідок виникає постійний збій важливих IT систем і сервісів Смарт Мережі. (Е-квиток, ЖКГ, сайт міського бюджету, знижки на хліб, ліки та інше).
Кричущим фактом який обговорюється в Києві, є те що Оленич призначав і продовжує призначати некомпетентних (не з IT сфери) посадових осіб. На керівні і профільні посади у ДІКТ, Оленич призначає осіб, з якими працював в системі Держгеокадастру, юристів та осіб наданих силовими відомствами, а також особистих друзів. Призначаються всі ті, хто не має галузевого і IT розуміння, управлінського досвіду керування профільним департаментом і комунальними підприємствами, не визнаються і знаходиться на низькому рівні в IT сфері. Такі «професіонали» навіть не можуть на середньому рівні зробити доповідь в раді, на профільних нарадах або комісіях, не згадуючи вже про IT конференції.
В мережі інтернет і соціальних мережах наявна велика кількість негативної інформації відносно систематичної корупційної діяльності Оленича а також позови до нього в судах і відкриті кримінальні провадження які створюють негативний громадський резонанс. Наслідком цього є зниження рейтингу і виникнення недовіри населення до системної роботи КМДА і безпосередньо до мера.
Висновок який можна зробити на сьогодні, який вже не приховати, що більша половина бюджету ДІКТу була освоєна групами компаній чотирьох впливових депутатів і чиновників, яка складає більш ніж 2 млрд. грн. за 4 роки.
Станом на сьогодні при відсутності єдиної системи та технічної політики, Smart City досі не побудований, на даний час створені тільки не зв’язані куски системи, які не працюють як треба або працюють не в повному обсязі.
11.03.2021 року Київрада проголосувала за призначення Петра Оленича на заступника мера по CDTO (Керівник з цифрової трансформації). Аналізуючи голосування депутатів ми бачимо,окрім зрозумілого голосування за свого від Удару, повну підтримку кандидатури фракцією ЕС Прокопіва за продовження освоєння бюджетів його компаніями, підтримку Батьківщини за бюджети для Бродського. Слуги підтримали Оленича за медицину, Едністі та ОПЗЖ також було обіцяно виконання невеликих проектів. Не підтримали та свою позицію показали Голос з IT єкспертом Prozorro Нефьодовим, вони утримались.
Вже зрозумілі персони наступного «дерибану» бюджету Kyiv Smart City. А ми продовжуємо відслідковувати тендери та ріст прибутків компаній депутатів та чиновників, задіяних в розподілу державних бюджетів.